Nenechajme rodičov zablúdiť vo svete lží a manipulácie

Na Slovensku je takmer 1,4 milióna dôchodcov. Ich priemerný vek sa neustále predlžuje. Majú tak čoraz zásadnejší vplyv na budúcnosť krajiny. Tri štvrtiny z nich sa zúčastňujú volieb, zároveň však štvornásobne častejšie ako mladší ľudia podliehajú manipulácii. Chýbajú im totiž zručnosti, aby ju dokázali odhaliť a brániť sa jej. Napriek tomu sa práci so seniormi pri predchádzaní manipulácii nevenuje takmer nikto.

#DlhujemeImTo
zastrešuje
Transparency

Chcem pomôcť

Prosím čakajte...

S vašou pomocou vyškolíme seniorských lídrov, ktorí budú sprostredkovávať tieto zručnosti ďalším rovesníkom vo svojej komunite. Poskytneme tak seniorom nástroje, ktoré ich vyzbroja proti politickým a mediálnym „šmejdom“. Naučíme ich:

  • ako odhaľovať manipuláciu a konšpirácie,
  • ako rozlišovať politické sľuby a reálne riešenia,
  • ako sa aktívnejšie zapájať do verejnej kontroly,
  • ako si nájsť potrebné informácie a lepšie sa pýtať svojho lekára.

Čo dosiahneme vďaka vám

Vaša podpora je dôležitá.
Každý dar nám umožní lepšie vzdelávať seniorov a chrániť ich tak pred manipuláciou a korupciou.
Ďakujeme!

Aktuálne vyzbieraná suma: €.
S vašou pomocou:
20 € – zostavíme „antišmejdový“ balíček na ochranu seniorov.
40 € – uhradíme náklady na 1 cestu lektora do regiónov Slovenska.
160 € – zorganizujeme 1 školenie pre seniorov s prednáškou odborníka na korupciu.
640 € – počas dvojdňového stretnutia vyškolíme 1 seniorského lídra, ktorý bude šíriť zručnosti a kompetencie medzi svojimi rovesníkmi.
1 280 € – zverejníme analýzu konkrétneho problému, ktorý predstavuje riziko pre zneužívanie seniorov.


PODPORTE
#DlhujemeImTo
zastrešuje
Transparency

Rodičom vďačíme za veľa. Teraz je čas im to vrátiť.

Prečítajte si, čo sa známe osobnosti naučili od svojich rodičov.PODPORTE

PartneriMichal Hvorecký
Aktivity politických a ekonomických šmejdov patria k najväčším rizikám dnešných seniorov. Považujem za zvlášť odporné, keď niekto klame a okráda zraniteľných a slabých. Veľa som sa naučil od svojich starých rodičov, ktorí patrili do prvej generácie slovenskej inteligencie. Považujem za svoju povinnosť postaviť sa za nich teraz, keď ich denne ohrozujú podvodníci všetkého druhu. Pridajte sa aj vy. Dlhujeme im to.
Michal Hvorecký
spisovateľ a prekladateľ
Mirka Ábelová
Mala som v živote šťastie na ľudí a vďačím im za veľa. Moji rodičia ma naučili byť dobrým človekom a vďačím im za to, kým dnes som. Môj rozhlasový tútor Michal Tvarožek ma naučil všetko, čo súvisí s prácou s mikrofónom a vďaka nemu ma prijali pracovať do rozhlasu. Tamara Valková, Peter Kunder a Jano Fule ma zase naučili myslieť a správať sa ako novinárka. Ďakujem.
Mirka Ábelová
poetka a redaktorka
Lucia Molnár Satinská
Moji rodičia ma naučili, že pri jedle sa rozpráva. Pri našich stolovaniach som sa často dozvedela veci, o ktorých sa v škole neučí. Som vďačná a vážim si, že naše spoločné debaty pri jedle pokračujú aj v nových rodinných zoskupeniach.
Lucia Molnár Satinská
jazykovedkyňa
Ľudmila Kolesárová
Nebrať nič, čo mi nepatrí a veriť v to, že najväčším majetkom, ktorý môžem vlastniť nie je drahé auto a vila ale vlastná poctivosť. To mi kládli na srdce rodičia. Vďaka nim viem, že som ako človek len súčasťou väčšieho celku a tak sa musím aj správať - k prírode, ku spoločnosti. A ešte čosi - že kresťanstvo nie je nikdy vyvyšovanie sa nad inými, ale láska k iným.
Ľudmila Kolesárová
marketingová manažérka
Peter Konečný
Moji rodičia ma naučili asi tomu najdôležitejšiemu. Že keď sa budem flákať, budem v dospelosti robiť to, čo ma nebaví, a počká si na mňa životné pracovné peklo bez perspektívy. Motivácia ako hrom niečo dosiahnuť. Trvalo mi chvíľu ich pochopiť, ale všetko prišlo v správnom čase a ja im za všetko veľmi ďakujem.
Peter Konečný
filmový kritik
Veronika Cifrová Ostrihoňová
Moji starí rodičia ma naučili vnímať, čo sa okolo mňa deje. Trávila som u nich veľa času. Každý večer sme pozerali televízne noviny, a potom diskutovali o tom, čo v nich bolo. Uvedomovala som si, že je aj iný svet ako moja bublina, svet väčší ako moje hračky, náš byt, rodina, škola či škôlka. Už v útlom veku som intenzívne nasávala udalosti, a to do budúcna veľmi ovplyvnilo aj výber môjho povolania. Keby nebolo mojich starých rodičov, a rodičov, možno by som sa dnes profesne uberala iným smerom. Vštepili do mňa zvedavosť, hlad po informáciách, a snahu ich vnímať kriticky - čo je niečo, čo sa v dnešnom svete veľmi zíde.
Veronika Cifrová Ostrihoňová
redaktorka
Veronika Šikulová
Každý vojak nosí svoju lyžicu niekde za opaskom - lyžica je lyžica, kráľovná medzi príbormi, vidlička takú službu neurobí. „Lyžicou“, ktorú nosím za opaskom, bol je a bude, na večné časy a nikdy inak, môj tato Vinco. A  zatiaľ čo on celý život tvrdil, že vyrástol pod kĺčom, ja som mala šťastie, že som rástla v jeho blízkosti a v blízkosti literatúry, celý svoj krpatý život som do nej mala iba na skok, ani nie cez ulicu, iba cez chodbu, literatúra vznikala priamo u nás doma ako v nejakej továrni. Od tata som sa v literatúre aj v živote naučila všetko a ešte čosi - je dôležité všetko chcieť, ale ešte dôležitejšie je málo mať.
Veronika Šikulová
spisovateľka
Jana Shemesh
Rodičom vďačím ani nie tak za rady, lebo tie by bez žitia podľa nich boli len hovorením do vetra. Ďakujem  im  teda za to, že mi boli príkladom. Toho, že tvrdá a poctivá práca sa vypláca, že láskavosť je najdôležitejšia a že okrem rozumu treba počúvať aj srdce a naopak.
Jana Shemesh
novinárka
Dado Nagy
Svojej mame vďačím za nekonečnú obetavosť a vzťah ku knihám, otcovi za všetko čo v sebe nachádzam, až keď som sa sám stal otcom. Nikdy nevieme ako veľmi nám budú chýbať naši rodičia, kým ich ešte máme. Urobme pre nich všetko čo môžeme. Kým sú ešte s nami. Raz po nich zostanú iba spomienky.
Dado Nagy
moderátor a popularizátor čítania
Lýdia Ondrušová
Môj Dedo Matej, sa vždy ku každému správal rovnako láskavo a s pochopením. Naučil ma vnímať a vážiť si silu skutočného priateľstva, to, aké je dôležité navzájom si pomáhať a podporovať sa. Povedal mi : ,,Vieš, nemôžeme byť všetci rovnakí, veď to by sme sa nepoznali.“
Lýdia Ondrušová
blogerka a herečka
Lujza Schrameková Garajová
Od babky viem, že kysnuté cesto chce trpezlivosť, že na zem sa vonku sadá iba v mesiacoch, v ktorých nie je R...prosto veľa dôležitých vecí. Ale to najdôležitejšie, čo vďaka nej viem, je, že aj ja veľmi pravdepodobne budem stará. A že zabúdať na to nesmiem!
Lujza Schrameková Garajová
herečka a stand-up komička
#DlhujemeImTo
zastrešuje
Transparency
O nás

Transparency International Slovensko je nezisková organizácia, ktorá dlhodobo bojuje proti korupcii a systematicky pracuje na zvyšovaní transparentnosti inštitúcií. Sledujeme mocných, presadzujeme riešenia a zapájame ľudí do verejnej kontroly.